#C-TPAT WALMART DENETİM SÜREÇ DANIŞMANLIK


C-TPAT Customs-Trade Partnership Against Terrorism,  Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı olarak adlandırılmaktadır. 11 eylül sonrası Amerika devleti tarafından alınan karar ile  Amerika Yüklemesi sevkiyatı yapan firmalar fiziki olarak c-tpat denetime tabi tutulacaktır. Armerika ülkesine ihracat yapan yada herhangi bir Amerika markası ile çalışan firmaların özellikle yükleme sevkiyat alanlarında denetim gereklilikleri hazırlığı yapılır. Ayrıca Global Security Verification GSV ve Wallmart güvelik denetimi ile aynı modüldür.

Öncelikle tesis kendi öz değerlendirmesi ve hazırlıklarını yapar, daha sonra akretide olmuş 3rd party denetim firmaları dogrulamaya gelir, denetim sonraso rapor marka ile paylaşılır.

İşletmede mal kabul, üretim alanlarından ziyade , son işlem kolileme ve sevkiyat alanları denetimde daha çok kontrol edilen bölgelerdir.


İşletmede denetime tabi alanlar kısaca,

-Bilgi güvenligi bilgi işlem süreçleri-Tır dorse rotaları
-İç ve dış konteyner tır dorse haketleri
-19 nokta kontroller
-Yükleem alanları Anahtar ve dorse tır kilitlemede kullanılan mühür Kontrolleri
-Nakliye firmaların evraksal kontrol
-Fabrika Çalışan Güvenliği ve giriş çıkış kontrolleri
-Fabrika İç Güvenliği ve yönetimi
-Dış Duvarlar ve Fiziksel güvenlik


Uzun yıllar tesislerin C-tpat , wallmart ve intertek gsv denetimlerine girdigimiz için bu konuda yeterli bilgi birikime ve güncel bilgilere sahibiz.

Konu ile ilgili refesanslarımız arasında, Tekirdağ LILA KAGIT, Bursa ORMO NAKO, Denizli DOK-SAN, Osmaniye BONIP KARTOPU gibi büyük tesisler vardır.


Mirata olarak yaptıgımız çaşmalar,

⦁    Çalışılacak ekibin belirleme ve Eğitim Dokümanları (video, pp sunu)
⦁    200-250 sorudan oluşan Self-Audit" Questionnaire ile iç denetim yapılması.
⦁    Tüm evraksal çalışmalar (Politikalar, Talimatlar ve Prosedürler) çıktı dosya ile teslim
⦁    Fiziki saha Turu ve bulguların belirlenmesi / C.A.P  Raporu hazırlama
⦁    Mal Kabul-Üretim ve En önemlisi Yükleme sevkiyat alanları Risk analizi
⦁    19 nokta Kontrol, Mühür Güvenliği, Kamera Kayıt vb talimatların hazırlanması
⦁    Yükleme alanların fiziki uyarıların hazırlama örnekleri
⦁    İlgili saha çalışanlarının eğitimleri ( c-tpat sistemine direk etki eden personeller)
⦁    İç denetim sonrasında çıkacak bulguların düzeltilmesi için örnek çalışmalar sunulması.
⦁    CAP ve Evraksal son kontroller
<meta name="google-site-verification" content="SiruRs97_wLtxQdR-Si_9oZ4v2If6QVZ_zFSTl1XP_s" /> </ title> <meta name = “description” content = “google-site-doğrulaması: google01bbaff25e55b381.html”> <meta name="google-site-verification" content="SiruRs97_wLtxQdR-Si_9oZ4v2If6QVZ_zFSTl1XP_s" /> google-site-doğrulaması: google01bbaff25e55b381.html <head> google-site-doğrulaması: google01bbaff25e55b381.html <!-- Google tag (gtag.js) --> <script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=G-B76H9NRMQF"></script> google-site-verification=SiruRs97_wLtxQdR-Si_9oZ4v2If6QVZ_zFSTl1XP_s <script> window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-B76H9NRMQF'); </script> <!-- Google tag (gtag.js) --> <script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=G-B76H9NRMQF"> </script> <script> window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-B76H9NRMQF'); <meta name="google-site-verification" content="SiruRs97_wLtxQdR-Si_9oZ4v2If6QVZ_zFSTl1XP_s" /> <!-- Google Analytics --> <script> (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','google01bbaff25e55b381.html','ga'); ga('create', 'UA-XXXXX-Y', 'auto'); ga('send', 'pageview'); </script> <!-- End Google Analytics --> </script> <!--Sweet Alerts--> <script src="//cdn.jsdelivr.net/sweetalert2/6.5.6/sweetalert2.min.js"></script> </body> </html>