#SLCP DENETİM DANIŞMANLIK


 SLCP Nedir ? 

The Social & Labor Convergance Program, Türkçesi Sosyal Uyum Programı olan uluslararası markaların, sivil toplum kuruluşlarının ve denetim firmalarının bir araya gelerek hazırladıkları bir tesis değerlendirme sistemidir.

Normal süreçte denetimlere tabi olan işletmelerde her bir marka için yılda en az bir denetim yapılmaktadır. SLCP projesi kapsamında denetim yapıldığında imzacı tüm markalar bu denetimi kabul eder ve yılda sadece bir denetim olur. Bu süreçte tesis yılda birçok kez denetime girmek yerine bir denetim ile bütçe ve zaman kazanmış olur.

SLCP süreci üç aşamadan oluşur: 

1. Veri toplama Self-Assessment (Öz Değerlendirme)
Tesis kendi kendine yada danışmanlık arak Self Assessment gerçekleştirir. Self Assessment (öz değerlendirme offline olarak Excel üzerinden veya Akredite Sunuculardan yapabilir. Veri Toplama Aracını doldururken bağımsız bir danışmandan destek alabilir. (süreç işletmenin yapısına ve hazırlığına göre değişir)

2. Doğrulama Verification (Doğrulama)
Self Assessment  / Öz değerlendirmeyi tamamlayan tesis, SLCP sisteminde onaylı doğrulayıcılar tarafından doğrulanır. Doğrulama işlemi offline Excel dosyası üzerinden çevrimdışı veya SLCP Akredite Sunucu platformundan çevrimiçi gerçekleştirilir. Doğrulamada daima saha ziyareti yer alır.

3. Verilerin paylaşılması
Doğrulanan değerlendirme Akredite Sunucu platformunda tesis tarafından görüntülenip onaylanabilir. Onay sonrası (10 gün içinde gerçekleşmelidir), doğrulanan değerlendirme tesis tarafından seçilen diğer Akredite Sunucularla paylaşılabileceği Gateway'e gönderilir.

Önemli Notlar:
-Öz degerlendirme sistem soruları İngilizcedir, tesis cevapları sisteme İngilizce girilmelidir. 
-Sistem sorularına yanıt verirken destekleyici belgelerde sisteme yüklenmelidir.
-Denetim sonucunu yalnızca imzacı markalar ile paylaşılır.
-2021 yılı itibarı ile Zara inditex grubu periyodik denetimlerinde SLCP step3 modülünü kullanmaya başladı.


Mirata olarak SLCP Sistemi kullanıcı eğitimleri olan tesis 7 Modülü tamamlamıştır ve zorunlu olan 3 modül (DATA Collection, Gateway and Accredited Hosts) için tamamlama sertifikalarına sahiptir.
YENİLİK " SLCP Denetim ücretleri %50 teşvik kapsamına alınacak "

SLCP Yönetimi ve İhrcatçılar birliği ortak çalışması ile tesisleri rahatlatacak adım atılması bekleniyor.  Halehazırda devam eden "Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesine İlişkin Karar’ın "  haziran 2022 listesinde diger belgeler görünsede sclp denetimi Eylül22 / Ekim22 aylarında listeye dahil olması bekleniyor.

Listeye dahil olmasından sonraki yapılacak ücretlerin %50 kadar kısmı teşvik kapsamında olacaktır.


SLCP Denetimlerinizi, tecrübeli ekibimizden danışmanlık alarak süreci daha profesyonel yönetebilirsiniz.

G-B76H9NRMQF